Fotbal. ChB-2019. „Vitebsk” s-a luptat cu „Minsk” și a încheiat turul

Duminică, 21 iulie, s-a încheiat etapa a 16-a a campionatului de fotbal din Belarus. Un singur meci a avut loc în această zi – la Vitebsk.

Seara, Vitebsk a găzduit acasă clubul de fotbal Minsk. Înainte de această întâlnire, ambele echipe se aflau la capătul clasamentului.

Echipa Minsk, care înainte de această confruntare „trăia” la „ziua” turneului, a decis să-și îmbunătățească poziția cât mai mult posibil și a început să atace cu fervoare poarta adversarului.

Înțelepți din experiența europeană, „Vitebsk”, deși fără succes (au pierdut în continuare în fața finlandezi și nu s-au calificat în turul 2 al calificărilor Europa League), s-au apărat calm. Dacă au fost ocazii, a efectuat contraatacuri.

Una dintre aceste „incursiuni” ale gazdelor s-a încheiat dezastruos pentru echipa vizitatoare. Pechenin a marcat golul în minutul 32.

În a doua jumătate, evenimentele s-au desfășurat oglindind absolut ceea ce a văzut publicul în prima. „Vitebsk” a apăsat și „s-a sufocat”, iar „Minsk” a trecut la contraatacuri. Unul dintre ele a fost un gol – Shevchenko a marcat în minutul 74.

Echipele nu au mai reușit să înscrie. Total – scor egal 1:1. „Vitebsk” a marcat 17 puncte și se află pe locul 10. „Minsk” este deja pe locul 12 cu 14 puncte.