Fotbal. ChB-2021. „Dynamo” și „Rukh” s-au luptat în derby-ul de la Brest

Duminică seara de 4 iulie s-a încheiat cu o „mâncare delicioasă” pentru fanii fotbalului din Belarus.

În derby-ul de la Brest, relația dintre Dinamo și Rukh a fost rezolvată. Echipele nu au stabilit care dintre ele era mai puternică – s-au despărțit pașnic. Remiză – 1:1.

La începutul jocului, „albaștrii” au avut inițiativa și au atacat mai des. Au fost însă primii care au cedat – în minutul 32 de la Denis Grechikho.

Dinamo a reușit să egaleze scorul abia în minutul 79 – a marcat Stanislav Belenky. După cum s-a dovedit, acesta a fost ultimul gol marcat în meci.

Un alt Dinamo, Minsk, și-a jucat și meciul duminică. Au gazduit-o pe Slavia de la Mozyr, pe care au invins-o cu scorul de 4:0.

Rezultatele meciurilor rămase din runda a 15-a a campionatului de fotbal din Belarus:

„Minsk” și „Smorgon” au jucat un egal productiv (2:2), iar „Slutsk” a învins „Sputnik” de la Rechitsa (3:2).

În alte meciuri, câștigătorii nu au fost dezvăluiți: „Energetik-BGU” – „Isloch” – 1:1, „Torpedo-BelAZ” – „Neman” – 1:1, „Vitebsk” – BATE – 0:0.

Confruntarea dintre Șahtior Soligorsk și Gomel a fost amânată pentru o dată ulterioară.

După 15 runde în campionatul din Belarus, Șahtior este în frunte cu 40 de puncte, cu BATE (36) și Dynamo Minsk (29) pe locurile secunde și trei.

Clasamentul este completat de Neman (9), Sputnik (7) și Smorgon (7).