Fotbal. coasa lui Liverpool lovește piatra lui Leicester

În Anglia, campionatul de fotbal a reluat imediat după Crăciun. Cu toate acestea, din cauza coronavirusului, nu toate meciurile se joacă în Premier League.

Cu toate acestea, în runda a douăzecea a avut loc o confruntare care poate fi catalogată drept top.

Pentru unii, rezultatul acestei întâlniri a fost destul de neașteptat. Cert este că „împletitura” echipei sale, Liverpool, șlefuită de Jurgen Klopp, este a noastră pe o piatră sub forma Leicester-ului lui Brendan Rodgers.

Da, cu atât mai mulți băieți din orașul Beatles au pierdut în fața Foxes, al căror obiectiv a fost lăsat intact de Kasper Schmeichel.

Scorul final al meciului este 1:0 în favoarea gazdelor. În consecință, roșii au fost învinși.

Ademola Lookman a marcat singurul gol. A marcat golul în minutul 59.

Apropo, chiar și în prima repriză – în minutul 16 – oaspeții au avut o mare oportunitate de a trece la conducere. Mohamed Salah a ratat însă penalty-ul.

Anterior, pe 22 decembrie, acești adversari s-au întâlnit în sferturile de finală ale Cupei Ligii Angliei.

Apoi, pentru stabilirea câștigătorului, a fost nevoie de o lovitură de penalty după meci, în care jucătorii lui Liverpool s-au dovedit a fi mai precisi.

În ceea ce privește înfrângerea actuală față de Leicester, aceasta a fost a doua a Roșilor în toate competițiile după 7 noiembrie.

În clasamentul Premier League, Liverpool se află pe locul doi cu 41 de puncte, iar Leicester, cu 25 de puncte, se află acum pe a 9-a.