Fotbal. Cum Rusia a făcut dezonoarea Ciprului și a ajuns la Euro înainte de termen

Mai multe meciuri au avut loc duminică în cadrul calificării la Campionatul European 2020. Unele echipe și-au asigurat locul în ultima parte a campionatului continental înainte de termen.

Printre aceștia se numără și rușii, care s-au întâlnit cu naționala locală în optimile calificărilor din Cipru.

Oaspeții au provocat o înfrângere completă gazdelor – 5:0. Aceasta înseamnă că victoria a asigurat echipei ruse un loc în ultima parte a Euro 2020.

Formația lui Stanislav Cherchesov și-a arătat dominația încă din primele minute de joc, care a rămas până la finalul meciului. De fapt, ciprioții nu au avut nicio șansă de egalitate, având în vedere o performanță atât de puternică a rușilor.

Gazdele au primit primul gol în minutul 9 – Denis Cheryshev a marcat. Magomed Ozdoev și-a marcat golul în minutul 22.

Apoi Artem Dzyuba, Alexander Golovin și Denis Cheryshev au marcat lovituri precise. Total – 5:0.

Liderii acestei grupe, medaliați cu bronz la Campionatul Mondial din Rusia 2018, belgienii au învins Kazahstanul pe drum cu scorul de 2:0. Iar scoțienii, care au pierdut recent în fața rușilor (0:4), au învins acasă fără probleme San Marino – 6:0.

Din această grupă, naționalele Belgiei (în prezent 24 de puncte) și Rusiei (21 de puncte) s-au calificat la Euro înainte de termen.

Fotografie: Reuters