Fotbal. Cupa Belarusului. Grodno „Neman” a ajuns în 1/8 de finală

Pe stadionul Lokomotiv din Baranavichy a avut loc 1/16 de finală a Cupei Belarusului.

Clubul de fotbal „Baranovichi” a găzduit oaspeți din Grodno – „Neman”. Gazdele au pierdut cu scorul de 0:2.

Să remarcăm că clubul din centrul regional al regiunii Brest joacă în prima ligă și ocupă în prezent locul trei în clasament.

Locuitorii din Grodno reprezintă divizia de elită a campionatului din Belarus și acum sunt lideri (deocamdată sunt pe primul loc).

Cea mai venerabilă echipă a obținut rezultatul de care avea nevoie deja în prima repriză – Ivan Sadovnichy (minutul 18) și Roman Papariga (35, din penalty).

Câteva cuvinte despre alte meciuri din 1/16 de finală. În primul rând, remarcăm BATE, care a provocat o înfrângere grandioasă pe drumul spre Mioram, înscriind 13 goluri fără răspuns.

Jucătorii Lidei au pierdut acasă cu Zhodino Torpedo (1:3), iar Dynamo Minsk l-a învins pe Zhodino-Yuzhnoye (2:0).

Meciurile rămase din această etapă a Cupei sunt programate pentru a doua jumătate a lunii iulie.