Fotbal. Cupa Mondială a Cluburilor. Această echipă a devenit campioană pentru prima dată în istoria sa

În meciul decisiv pentru titlul celui mai puternic club de pe planetă, englezii Liverpool s-au luptat cu brazilianul Flamengo.

Campionatul Mondial de Cluburi a avut loc în capitala Qatarului, Doha. Câștigătorul competiției pentru prima dată în istoria sa a fost un club britanic.

Duelul dintre europeni și sud-americani s-a dovedit a fi foarte încăpățânat. În timpul principal, confruntarea nu s-a încheiat – zerourile de start erau încă pe tabela de marcaj.

Însă în cele două reprize suplimentare, câștigătorii Ligii Campionilor au marcat un gol împotriva câștigătorilor Cupei Libertadores. După cum sa dovedit, a fost un obiectiv „de aur”.

Victoria lui Liverpool în minutul 9 al prelungirilor a fost adusă de o lovitură precisă a lui Roberto Firmino. Adevărat, a devenit posibil datorită unei greșeli în apărarea braziliană, dar totuși.

Astfel, Liverpool este oficial cel mai bun club de fotbal de pe planetă. Vicecampioană – Flamengo.

Medaliile de bronz ale campionatului au fost cucerite de jucătorii clubului mexican Monterrey, care l-au învins pe Al-Hilal din Riad (Arabia Saudită) în meciul pentru locul trei.

De asemenea, această confruntare s-a dovedit a fi extrem de încăpățânată – totul s-a decis doar într-o serie de penalty-uri acordate după prelungiri. Dar, spre deosebire de bătălia dintre Europa și America de Sud, în acest meci echipele au marcat 2:2 în timpul regulamentar.

În ceea ce privește penalty-urile de după meci, seria s-a încheiat cu scorul de 4:3 în favoarea lui Monterrey.

În meciul pentru locul cinci, clubul de fotbal Esperance din Tunisia a învins cu ușurință pe Qatari Al-Sadd – 6:2.