Fotbal din Belarus. Dinamo Minsk a luptat cu Shakhtar Soligorsk

Duminică seara, programul etapei a 9-a a campionatului de fotbal din Belarus s-a încheiat cu o confruntare foarte atractivă.

Dinamo Minsk și Shakhtar Soligorsk s-au întâlnit în capitala Belarusului.

Așteptările suporterilor neutri cu privire la un posibil joc de atac ascuțit cu multe șanse de gol au fost justificate.

Victorie cu voință puternică

În total, echipele au marcat cinci goluri între ele. Fanii „alb-albaștrilor” au fost cei mai fericiți de toate acestea, de când au câștigat. Scorul final este 3:2.

Totodată, pe măsură ce confruntarea a progresat, minskenii au cedat – în minutul 22, stadionul principal al țării a asistat la un autogol al lui Artem Bykov.

Totuși, același jucător a egalat scorul cu puțin timp înainte de pauză – a executat bine o lovitură liberă.

La începutul reprizei secunde, echipa capitalei a preluat conducerea datorită eforturilor lui Alexei Gavrilovici, dar apoi Vadim Martinkevich a restabilit echilibrul.

În minutul 88 al jocului, dinamovistul Dmitry Podstrelov a pus punctul final al meciului – 3:2.

Cum au jucat alții

În runda a 9-a, au fost înregistrate două egaluri: „Gomel” și „Torpedo” de la Zhodino nu au reușit să-și înscrie golurile, iar „Smorgon” și „Isloch” au fost mulțumiți de scorul 1:1.

Printre alte confruntări, remarcăm o victorie majoră în deplasare a lui Dynamo Brest (4:1) asupra lui Slutsk, și o înfrângere acasă a Minsk-ului în fața lui FC Vitebsk (1:2).

Alte rezultate: BATE – Slavia (Mozyr) – 1:0, Neman (Grodno) – Arsenal (Dzerzhinsk) – 1:0, Naftan (Novopolotsk) – Dnepr (Mogilev) – 2:1.

În prezent, clasamentul campionatului este condus de Neman (21 de puncte), Torpedo-BelAZ (20) și Dynamo Brest și Minsk (19 puncte fiecare).

Shakhtar Soligorsk este pe ultimul loc – echipa are minus 16 puncte.

Anterior, Anglia era determinată de fotbal.