Fotbal. Dinamo Minsk a fost eliminată din Liga Conferințelor, Neman trece mai departe

Joi seara, 20 iulie, două cluburi din Belarus au disputat meciuri retur în primul tur al calificărilor pentru Football Conference League.

Pe baza sumei celor două meciuri jucate, Dynamo Minsk a fost lăsată în afara turneului, dar Neman Grodno a avansat mai departe.

Clubul capitalei a avut o a doua întâlnire cu bosniacul „Železničar” la Baku. Pierdut – 1:2.

Este de remarcat faptul că la sfârșitul primei reprize „albaștrii” au marcat un autogol – Alexander Sachivko a tăiat mingea în propria poartă.

La 15 minute de la reluarea jocului, echipa Minsk a câștigat un penalty – acesta a fost transformat de Pavel Sedko.

Apoi echipa lui Vadim Skripchenko a continuat să atace și și-a creat o serie de ocazii periculoase, dar nu a reușit să înscrie.

Dar adversarul a marcat din nou – în minutul 78 Suleiman Krpic i-a pus în avantaj.

După cum sa dovedit, el a marcat golul victoriei pentru echipa sa. Și de când în urmă cu o săptămână cluburile din Sarajevo au marcat o egalitate (2:2), atunci Željezničar este următorul la general (4:3).

Apropo, bosniacii se vor întâlni cu azera Neftchi în turul doi și, prin urmare, vor vizita din nou capitala acestei țări.

Grodno „Neman” în meciul retur (Gyor, Ungaria) cu „Vaduz” din Liechtenstein a remizat 1:1.

În minutul 15, bielorușii au deschis scorul – Pavel Savitsky a transformat penalty-ul.

Adversarii au revenit la finalul primei reprize – Theo Goliarou a marcat. Nu au mai fost goluri în acest meci.

Din moment ce Neman a câștigat primul joc (2:1), apoi pe baza sumei a două meciuri (3:2) este echipa Grodno care merge mai departe.

Rivalul echipei lui Igor Kovalevich va fi clubul maltez „Balzan”.