Fotbal. Doar penalty-urile au determinat câștigătorul Cupei Africii

Cupa Africii a Națiunilor s-a încheiat în Camerun. Câștigătorul titlului a fost stabilit în această seară.

Echipele Egiptului și Senegalului s-au întâlnit în finală. În timpul principal al meciului, câștigătorul nu a fost dezvăluit – 0:0.

În cele două reprize suplimentare (15 minute fiecare), spectatorii de pe stadion și telespectatorii nu au văzut niciun gol marcat.

În astfel de cazuri, a urmat o lovitură de penalty după meci. Jucătorii naționalei Senegalului s-au dovedit a fi mai buni și mai norocoși aici – 4:2.

Apropo, această echipă a câștigat Cupa Africii a Națiunilor pentru prima dată în istoria sa.

Anterior, senegalezii au participat de două ori la meciurile finale, dar ambele încercări de a lua trofeul dorit au fost eșuate.

Pentru a treia oară, Senegalul a reușit în continuare să câștige turneul – echipa națională a devenit cea mai bună echipă de fotbal de pe continentul său.