Fotbal. Echipele Nigeriei și Côte d’Ivoire s-au întrecut în finala Cupei Africii a Națiunilor

A terminat Cupa Africii a Națiunilor. Turneul de fotbal s-a încheiat duminică seara târziu (și luni seara, conform ora belarusului).

Meciul decisiv a înfruntat cele mai bune două echipe ale Continentului Negru – Nigeria și Côte d’Ivoire.

Apropo, competiția s-a desfășurat pe ținutul „elefanților”, iar ei, ivorienii, nu și-au supărat mii de fani pe un stadion aglomerat.

Totuși, începutul confruntării a fost lăsat pe seama „super vulturii” – nigerianul William Trost-Ekong a marcat în minutul 38.

În a doua jumătate, „elefanții” au început să „apasă” inamicul cu toată puterea lor. Drept urmare, în minutul 62 au câștigat înapoi datorită eforturilor lui Frank Kessier.

Și în minutul 81, Coasta de Fildeș a luat conducerea – Sebastien Allaire a marcat ceea ce s-a dovedit a fi golul victoriei.

Astfel, gazdele turneului au învins Nigeria cu scorul de 2:1 și au câștigat Cupa pentru a treia oară în istoria lor.

Ultima dată când ivorienii au sărbătorit un astfel de succes răsunător a fost în 2015, iar înainte de asta au devenit cei mai buni de pe continentul lor în 1992.

Anterior, meciul Qatar-Iordania a determinat Cupa Asiei.