Fotbal. Eurocupe. BATE a fost învinsă cu scorul de 6:2, iar Neman de la Grodno a câștigat

Cluburile de fotbal din Belarus continuă să concureze în Eurocups. Miercuri seara, BATE din Borisov și Grodno „Neman” s-au luptat pe scena europeană.

Cel mai titrat club din fotbalul modern din Belarus a jucat cu cipriotul Aris în turul doi al calificărilor pentru Liga Campionilor.

Acesta a fost primul meci din această etapă a competiției. „Galben-albaștrii” au pierdut cu un scor zdrobitor de 2:6.

Apropo, clubul din Limassol este condus de antrenorul belarus Alexey Shpilevsky.

Cum a fost

Echipa lui Kirill Alshevsky a avut greutăți încă din primele minute ale confruntării – gazdele au început foarte agresiv.

Primul gol a venit în minutul 15 – un penalty marcat de Yala Gomis. Și după alte 15 minute, echipa Borisov era deja cu două goluri în urmă – Leo Bengtsson i-a supărat.

Cu aproximativ cinci minute înainte de finalul primei reprize, fundașul BATE Sidi Bane a marcat un autogol. Total: 0:3 după repriza de start.

În minutul 48, oaspeții au reușit să recupereze un gol prin eforturile lui Artem Kontsevoy, dar 10 minute mai târziu status quo-ul a fost restabilit de Yala Gomis.

Ruslan Hadarkevich a făcut scorul 2:4, dar în minutul 83 Jaden Montour a lovit poarta belarusă pentru a cincea oară, iar Mariusz Stempinski a stabilit scorul final al jocului din penalty – 6:2.

O confruntare de răzbunare este programată pentru 1 august. Meciul ar trebui să aibă loc în orașul Mezekövesd (Ungaria).

„Neman”

În primul meci din turul doi al calificării Ligii Conferințelor, Neman de la Grodno s-a întâlnit cu Baltsanul din Malta.

Belarusii au câștigat – 2:0. Confruntarea, care a avut loc sub semnul dominației grodnenilor, a avut loc în orașul maghiar Gyor.

Adevărat, scorul a fost deschis abia în repriza secundă – Pavel Savitsky a marcat în minutul 54.

Al doilea și ultimul gol al jocului a fost înregistrat în minutul 85 – a fost marcat de fotbalistul Neman Serghei Karpovici.

Astfel, bielorușii au câștigat cu scorul de 2:0. Meciul retur va avea loc pe 1 august la Malta.

„Torpilă-BelAZ”

Astăzi, 27 iulie, în Liga Conferințelor începe un alt club din Belarus – Zhodino Torpedo.

Meciul va avea loc la Mezekövesd (Ungaria). Adversarul este AEK din Larnaca (Cipru).