Fotbal. Europa League. Sevilla a învins-o pe Juventus și a ajuns în finală pentru a 7-a oară

Un spectacol grandios de fotbal a fost organizat la Sevilla, Spania, de clubul local de fotbal și de giganții italieni Juventus.

Echipele s-au întâlnit în cadrul celui de-al doilea meci de semifinale din Europa League. În prima – la Torino – s-a înregistrat un egal (1:1).

În Spania s-a mers la prelungiri. În același timp, s-au creat un număr mare de momente periculoase în timpul regulamentar, s-au marcat două goluri și nu s-a acordat încă un penalty împotriva lui Juventus.

Goluri marcate

Fotbaliștii de la ambele echipe au zburat literalmente peste teren, arătând un joc interesant, cu adevărat genial.

Oaspeții au fost primii care au marcat în acest meci fantastic – în minutul 65, șutul lui Dusan Vlahovic a fost precis.

Cinci minute mai târziu, gazdele s-au egalat – Suso a marcat cu un șut spectaculos și eficient din afara suprafeței de pedeapsă.

Iar scorul final a fost stabilit de argentinianul de la Sevilla Erik Lamela în prelungiri.

Următorul – Mourinho

În finală, Sevilla o va întâlni pe Roma lui Jose Mourinho, care a învins-o pe germanul Bayer la general (1:0 la Roma și 0:0 la Leverkusen).

Este curios că, sub conducerea eminentului portughez, Wolves vor juca pentru a doua oară consecutiv finala turneului european de cluburi – cu un an mai devreme, Roma a învins-o pe Feyenoord din Olanda în meciul decisiv al Conferinței. Ligă.

Și Sevilla deține în general recordul pentru cele mai multe victorii în Europa League – șase apariții reușite în finală. Acesta va fi al șaptelea la rând.

Echipele spaniole și italiene vor concura pentru trofeul UEFA Europa League în acest sezon pe 31 mai la Budapesta.

Alte finale

Un alt club italian, Fiorentina, va juca finala Ligii Conferințelor pe 7 iunie la Praga. Va încerca să învingă West Ham din Londra.

Cel de-al treilea club italian, Inter Milano, va juca în finala Ligii Campionilor împotriva britanicilor Manchester City. Meciul va avea loc la Istanbul pe 10 iunie.