Fotbal. Europa League. Shakhtar a zburat în Malta

Joi, 18 iulie, jucătorii lui Shakhtar Soligorsk au vizitat Malta. Acolo au disputat meciul retur din primul tur de calificare din Europa League cu localnicii Hibernians.

După o victorie pe teren propriu (1:0), bielorușii au fost nevoiți să nu piardă avantajul câștigat și, dacă se poate, să marcheze. În timp ce adversarul trebuia să marcheze trei goluri.

Dar în minutul 33 s-a întâmplat ceva rău – jucătorul șahtiarului Valeriy Gromyko a fost eliminat de pe teren. Prima repriză s-a încheiat la egalitate fără goluri.

După pauză, singurul gol din acest joc a fost marcat – în minutul 65, a marcat Nikita Tatarkov de la Pitman.

Astfel, la general, Șahtiarul a câștigat cu scorul de 2:0 și a avansat în următoarea etapă a competiției.

Următorul adversar al clubului din Soligorsk va fi Esbjerg din Danemarca. Primul meci va avea loc pe terenul lui Shakhtar pe 25 iulie. Meciul retur este pe 1 august în Danemarca.

Să adăugăm că alte două cluburi din Belarus – Dynamo Minsk și Vitebsk – nu au reușit să treacă în runda următoare a turneului și au părăsit Europa League.