Fotbal. FC Minsk a ajuns în 1/16 din Liga Campionilor

În timp ce jucătorii de la Minsk pierd în campionatul național, colegii lor cuceresc cu succes Europa. Fetele au ajuns în 1/16 de finală a Ligii Campionilor.

Reprezentanții lui FC Minsk au disputat astăzi, 13 august, meciul decisiv pentru intrarea în faza de playoff a Ligii Campionilor Feminin.

Belarusii s-au întâlnit cu clubul ucrainean Harkov „Zhilstroy-1”. Echipa Minsk și-a învins adversarii cu scorul de 2:0.

Jucătorii de la Minsk au marcat primul gol la finalul primei reprize – a marcat Emueje Ogbiagbeva.

La începutul reprizei a doua a jocului, Anastasia Linnik a marcat un șut eficient. Acest scor – 2:0 – a rămas până la finalul confruntării.

Să vă reamintim că mai devreme echipajele lui Vladimir Reva din grupa lor au învins FC Bettambourg de la Luxemburg (12:0) și au învins Split-ul croat (2:1).

Astfel, conform rezultatelor turneului de grupe, FC Minsk a devenit lider unic cu 9 din 9 puncte posibile. Urmează Zhilstroy-1 (6), Split (3) și Bettambour (0).