Fotbal. Finaliștii Cupei Africii Națiunilor au fost anunțați

Au fost stabilite echipele care vor participa la meciul final al Cupei Africii de fotbal.

Pentru trofeu vor concura echipe din Coasta de Fildeș și Nigeria.

Apropo, turneul are loc în patria ivorienilor și, prin urmare, sprijinul pentru „elefanți” va fi oferit „în totalitate”.

În semifinale, gazdele competiției au învins echipa RD Congo cu un scor minim de 1:0.

Singurul gol din această confruntare, care s-a încheiat în noaptea de 8 februarie (ora din Belarus), a fost marcat de Sebastian Aller în minutul 65.

Cu toate acestea, înainte de aceasta, arbitrii nu au numărat golul congolez, considerând că a fost comisă o încălcare în momentul străpungerii la poartă (o lovitură în mâinile portarului).

Este de remarcat faptul că Coasta de Fildeș a câștigat anterior Cupa Africii a Națiunilor de două ori – în 1992 și 2015.

A doua finalistă, naționala Nigeriei, a învins Africa de Sud în semifinală doar la loviturile de departajare.

În timpul regulamentar și în prelungiri – 1:1. După loviturile de departajare a fost 4:2 în favoarea nigerienilor.

Astfel, pe 11 februarie, echipele Coastei de Fildeș și Nigeria vor juca în meciul principal al turneului.

Mai devreme în campionatul englez de fotbal, Manchester City a jucat cu Brentford.