Fotbal în perioada COVID-19. Finaliștii Cupei Belarusului au devenit cunoscuți

Belarus rămâne singura țară din Europa unde au loc meciuri din campionatul național de fotbal pe fondul pandemiei de coronavirus.

Au loc și meciuri din Cupa Belarusului. Finaliștii acestui turneu au fost de curând stabiliți.

Pentru trofeul de onoare vor concura actualul campion național Dynamo Brest și BATE Borisov.

Cât despre „galben-albaștri”, aceștia au ajuns în finală, învingându-l pe Slavia de la Mozyr la general.

În primul meci – în deplasare – BATE a pierdut în fața gazdelor cu scorul de 0:1. Miercuri, 29 aprilie, pe terenul Borisov Arena, favorita duelului s-a răzbunat – 2:0.

Este interesant că ambele goluri au fost marcate în prima repriză – în minutul 12 Zakhar Volkov a deschis scorul, iar cu puțin timp înainte de pauză, fotbalistul echipei vizitatoare Igor Timonyuk a marcat un autogol.

Anterior, Dynamo Brest și-a asigurat un bilet la finală. Meciul de la Soligorsk cu Șahtirul local s-a dovedit a fi încântător – echipele au marcat șase goluri între ele.

Mountaineers au câștigat – 4:2. Cu toate acestea, în prima confruntare de la Brest au pierdut cu scorul de 0:2. Astfel, „albaștrii” au ajuns în etapa decisivă a turneului grație a două goluri pe teren străin.

Să adăugăm că finala Cupei Belarusului este programată pe 24 mai. Locul de desfășurare: stadionul Dinamo al capitalei.