Fotbal. În primul meci din 1/4 de finală ale Ligii Campionilor, Manchester City a învins Bayern

Primul meci din sferturile de finală a Ligii Campionilor s-a încheiat cu un fiasco zdrobitor pentru Bayern Munchen.

Nemții au venit să viziteze Manchester City-ul britanic și nu au fost primiți cu ospitalitate.

Holland și compania l-au răsturnat pe eminentul adversar. Și dacă nu ar fi fost portarul lui Bayern Yann Sommer, cu greu ar fi scăpat cu trei goluri.

Rezultatul primei confruntări cu britanicii, desigur, este foarte nefericit, dar acesta este încă Bayern, iar în față este un meci retur acasă.

În ceea ce privește meciul de la Manchester, trebuie spus că și nemții au încercat să atace brusc, dar nu au reușit să transforme ocaziile.

Și gazdele au marcat în prima repriză. În minutul 27, golul a fost marcat de mijlocașul Rodri.

Și una foarte frumoasă la asta – cu o lovitură puternică de la distanță mare l-a forțat pe Sommer să capituleze.

În a doua jumătate a jocului, „orășenii” au mai marcat două goluri pentru adversari. Fenomenalul norvegian Erling Holland a fost implicat direct în ambele goluri.

În minutul 70 i-a pasat golul lui Bernardo Silva și apoi a marcat singur. Acum are 11 goluri în actuala Liga Campionilor.

În al doilea meci al zilei de la Lisabona, localul Benfica a găzduit Inter Milano.

Oaspeții au câștigat – 2:0. Nicola Barella și Romelu Lukaku au marcat (penalty).

În această seară, 12 aprilie, Real Madrid intră în bătălia din sferturile de finală și o va găzdui acasă pe Chelsea din Londra.

Și la Milano, clubul local cu același nume va concura cu o altă echipă italiană – liderul din Serie A, Napoli.