Fotbal. Liga Campionilor Au devenit cunoscuți primii participanți ai rundei a 3-a de calificare

Marți, 30 iulie, a fost cunoscută soarta unuia dintre cele mai cunoscute cluburi de fotbal din Europa care participă la calificarea pentru Liga Campionilor. Vorbim despre celticul scoțian.

În turul doi de selecție, echipa sa întâlnit cu un adversar din Estonia, Nomme Kalju. Meciul retur a avut loc la Tallinn.

Oaspeții au câștigat – 2:0 Unul dintre goluri a fost marcat în autogol de către jucătorul gazdelor, Alexander Kulinich. A fost o jenă în minutul zece.

Deja în repriza secundă (90+3), fotbalistul celtic Marjan Shved a marcat, stabilind scorul final în joc.

Astfel, pe baza sumei celor două meciuri, scoțienii au avansat în etapa următoare a calificărilor în Liga Campionilor. În primul meci pe teren propriu, i-au învins pe estonieni cu scorul de 5:0.

La turneu va continua să participe și posibilul rival al lui BATE (cu condiția, bineînțeles, dacă bielorușii vor învinge Rosenborg), cipriotul APOL, care a învins-o pe muntenegreanul Sutjeska cu scorul de 3:0 (primul meci a fost 1:0).

Românca CFR Cluj a jucat la egalitate (2:2) în deplasare cu israelianul Maccabi și a avansat pentru că a câștigat acasă (1:0).