Fotbal. Liga Campionilor. Au fost stabiliți primii participanți în sferturile de finală

Ieri am început seara târziu, iar în noaptea de 6 martie (ora din Belarus) s-au încheiat primele meciuri retur din optimile de finală ale fotbalului Ligii Campionilor.

În consecință, au stabilit primele două echipe care vor participa în sferturile de finală.

Aceștia au fost Bayern Munchen și francezul Paris Saint-Germain.

„Bavaria”

Nemții au trecut în următoarea etapă a turneului datorită unei victorii pe teren propriu în fața Romaniei Lazio (3:0), față de care au pierdut în prima confruntare (0:1).

Pentru Bayern, Harry Kane a marcat un dot, iar Thomas Müller a marcat un alt gol.

PSG

La San Sebastian, localul Real Sociedad a încercat să recâștige cele două goluri primite la Paris.

Însă jucătorul vedetă vizitator, Kylian Mbappe, nu a permis să se facă acest lucru, deoarece a lovit de două ori poarta gazdelor, care au reușit să-l supere doar o singură dată pe portarul advers.

Astfel, rezultatul general al confruntării în două meciuri este 4:1 (2:0 și 2:1) în favoarea lui PSG, care va continua să concureze în sferturile de finală ale competiției.

Cine joacă pe 6 martie

În această seară, 6 martie, vor mai avea loc două meciuri din optimile de finală ale Ligii Campionilor.

Într-una dintre ele, actualul câștigător al turneului, englezul Manchester City, va găzdui acasă Copenhaga.

Se pare că britanicii nu vor avea probleme să ajungă în următoarea etapă a Ligii Campionilor, din moment ce i-au învins pe danezi în deplasare cu scorul de 3:1.

Confruntarea de la Madrid arată mult mai intrigant: localul Real Madrid se va lupta astăzi cu germanul Leipzig, pe care l-a câștigat pe deplasare cu o marjă minimă de un gol (1:0).

Alte jocuri

Săptămâna viitoare vor avea loc meciurile rămase din 1/8 de finală:

– „Barcelona” – „Napoli” (primul joc – 1:1);
– „Arsenal” – „Porto” (0:1);
– „Atlético” (Madrid) – „Inter” (primul joc – 0:1);
– Borussia (Dortmund) – PSV (Eindhoven). Aceste echipe au terminat primul meci la egalitate 1:1.

Anterior, London Arsenal a comis încă unul în Premier League.