Fotbal. Liga Campionilor Juventus a pierdut în mod neașteptat, iar Ronaldo și-a încheiat impresionanta serie de scoruri

Miercuri, 26 februarie, au avut loc două meciuri din optimile de finală ale celui mai prestigios turneu de cluburi de fotbal din Europa – Liga Campionilor.

În Franța, Lyon a jucat cu italianul Juventus, iar în Spania, doi giganți s-au luptat – Real Madrid și englezul Manchester City, relatează surse de pe internet.

Primul meci a avut loc la Lyon, pe stadionul Parc Olympique Lyonne. Gazdele au câștigat o victorie neașteptată în fața lui Juventus din Torino cu scorul de 1:0. Singurul gol a fost marcat în minutul 31 de mijlocașul Luca Tousart.

Jocul se remarcă și prin faptul că Cristiano Ronaldo, care joacă la Juventus, și-a întrerupt o serie impresionantă de goluri.

Acesta este primul meci din 2020 în care atacantul portughez a părăsit terenul fără să marcheze un gol al anului. Înainte de aceasta, portughezul a fost remarcat pentru acțiunile sale eficiente timp de nouă meciuri la rând. În această perioadă, Cristiano Ronaldo a marcat 13 goluri.

Al doilea meci a avut loc la Madrid pe stadionul Santiago Bernabeu. Manchester City englezoaică a câștigat o victorie puternică asupra lui Real Madrid cu scorul de 2:1.

Gazdele au marcat primul gol în meci: mijlocașul Realului Isco a deschis scorul în minutul 60. În minutul 78, scorul a fost egalat de atacantul lui Manchester City Gabriel Jesus.

În minutul 83, mijlocașul englez Kevin De Bruyne și-a pus echipa în avantaj. Golul a fost marcat din penalty, care a fost acordat după un fault în suprafața de pedeapsă de către fundașul Real Madrid Daniel Carvajal.

Meciurile retur sunt programate pentru 17 martie. În Marea Britanie, Manchester City îl va găzdui pe Real Madrid, în timp ce în Italia se vor întâlni Juventus și Lyon.

Anterior, meciurile din optimile de finală ale actualei Ligi a Campionilor au surprins deja fanii cu rezultate neașteptate. Astfel, actuala campioană Liverpool a pierdut senzațional în fața spaniolei Atlético Madrid cu un scor minim de 1:0. Finalista turneului de anul trecut, englezul Tottenham, a pierdut și el cu același rezultat.

Barcelona nu l-a putut învinge pe italianul Napoli: meciul s-a încheiat cu scorul de 1:1.

Sferturile de finală ale Ligii Campionilor vor avea loc în aprilie. Meciurile din semifinale sunt programate pentru sfârșitul lunii aprilie și începutul lunii mai. Finala celui mai mare turneu european de cluburi va avea loc pe 30 mai la Istanbul.