Fotbal. Liga Campionilor. London Arsenal a jucat cu PSG francez

Într-unul dintre cele mai „de profil” meciuri din turul 2 al fotbalului Ligii Campionilor, desfășurat pe 1 octombrie, giganții s-au luptat între ei.

La Londra, Arsenalul local a jucat cu PSG-ul francez.

Acesta din urmă a căzut ca o altă victimă a clubului britanic, care nu a experimentat niciodată amarul înfrângerii în acest sezon.

Goluri

Oamenii lui Mikel Arteta au marcat două goluri, în timp ce cei ai compatriotului Luis Enrique nu au reușit să-l supere pe portarul gazdelor.

Apropo, înainte de a se întâlni cu „tunerii” neobișnuit de puternici în acest sezon, băieții de la Paris Saint-Germain nu știau nici ce înseamnă pierderea.

Acum ei știu. Mai mult, londonezii au marcat ambele goluri pentru ei în prima repriză – în minutul 20, Kai Havertz, în 35, Bukayo Saka.

Astfel, după două meciuri jucate, Arsenal are 4 puncte, PSG are un punct mai puțin.

Dezastrele de tur

Într-un alt meci de top aseară la Leverkusen, localul Bayer s-a întâlnit cu Milan.

Și i-au învins pe italieni – Victor Boniface a marcat singurul gol în minutul 51. Acum nemții au 6 puncte, Milan au zero.

Nou-venitul în Liga Campionilor, francezul Brest, este plăcut surprins. A câștigat două victorii la rând. A doua a fost peste Salzburg cu scorul de 4:0.

Catalan „Barcelona”, după înfrângerea din primul tur de la „Monaco”, a compensat mai mult pe fotbaliștii inocenți ai „Young Boys” elvețieni – 5:0.

O victorie și mai mare – 7:1 – a fost obținută de Borussia Dortmund în meciul cu celticul scoțian.

Odihnă

Rezultatele altor jocuri:

– „Stuttgart” – „Sparta” (Praga) – 1:1;
– „Inter” – „Crvena Zvezda” – 4:0;
– PSV – Sporting – 1:1;
– Slovan – Manchester City – 0:4.

Astăzi, 2 octombrie, vor mai avea loc câteva meciuri din turul 2 al Ligii Campionilor, inclusiv cu participarea lui Bayern, Liverpool, Real Madrid, Juventus etc.