Fotbal. Liga Campionilor. Real Madrid a învins Liverpool în deplasare

În primul meci din optimile de finală ale Ligii Campionilor, Real Madrid a provocat o înfrângere completă.

În deplasare, i-au jignit pe englezul Liverpool, marcând până la cinci goluri. Gazdele au reușit să înscrie doar de două ori. Total – 5:2 în favoarea spaniolilor.

Această luptă, desigur, aparține categoriei celor care sunt descrise ca un „meci fantastic”.

Este curios că Liverpool a început jocul în așa fel încât părea că înfrângerea nu poate fi evitată pentru oaspeți. Aceștia din urmă au luat foc în minutul 15 – 0:2.

Darwin Gounez și Mohamed Salah au marcat pentru britanici. Portarul Thibaut Courtois a fost de vină pentru unul dintre golurile ratate – a luat-o razna dând un assist adversarului.

Adevărat, omologul său a răspuns mai târziu, ceea ce i-a mulțumit foarte mult pe fanii lui Los Blancos.

Echilibrul în scor a fost restabilit până la finalul primei reprize – Vinissius Junior și-a spus cuvântul de două ori.

După pauză, pentru Real au marcat Karim Benzema (două goluri) și Eder Militao.

Astfel, nemilosul club madrilen i-a provocat o înfrângere zdrobitoare lui Liverpool – 5:2.

Apropo, aceleași echipe s-au întâlnit în meciul final al Ligii Campionilor din sezonul precedent. Apoi spaniolii au câștigat cu scorul de 1:0 și au câștigat turneul pentru a 14-a oară.

În al doilea meci al zilei, în cadrul optimilor de finală, germanul Eintracht Frankfurt și italianul Napoli au jucat primul lor meci.

Victoria a fost sărbătorită de oaspeți – 2:0. Victor Osimen și Giovanni Di Lorenzo au marcat goluri pentru napolitani.

Astăzi, 22 februarie, localul Leipzig și englezul Manchester City vor juca în Germania, iar Inter Milano va încerca să-l învingă acasă pe portughezul Porto.