Fotbal. Liga Naţiunilor. Italia a luptat cu Germania

Bătăliile continuă în Liga Națiunilor cu participarea giganților fotbalului mondial. Sâmbătă, 4 iunie, italienii și germanii au început turneul.

Mai mult, echipele au jucat între ele. Meciul a avut loc în cadrul Grupei 3 a Ligii A. Locul de desfășurare a fost orașul Bologna.

Nu au existat învingători în această confruntare – echipele s-au împărțit pe cale amiabilă (1:1).

Și în prima repriză, publicul nu a văzut niciun gol. Doar în a doua jumătate a ultimelor 45 de minute.

Italienii au fost primii care au deschis scorul – Lorenzo Pellegrini a marcat în minutul 70.

Echipa germană a avut nevoie de trei minute pentru a-și recăpăta echilibrul. Autorul golului a fost Joshua Kimmich.

Un alt meci interesant a avut loc în aceeași grupă. Ungaria a găzduit Anglia. Gazdele i-au câștigat pe englezi pentru prima dată din 1962 – 1:0.

În turul următor – 7 iunie – echipa Italiei va juca cu ungurii, iar nemții vor încerca să învingă pe terenul propriu angliei.