Fotbal. London Arsenal a provocat o nouă înfrângere în Premier League

Arsenalul londonez s-a dezlănțuit în Premier League engleză.

Echipa specialistului spaniol Mikel Arteta a provocat o altă înfrângere – a patra la rând.

De data aceasta, jucătorii de la Sheffield United au fost cei care au suferit din cauza Gunners – în fața fanilor lor.

Au primit până la șase goluri fără răspuns. Scorul final al meciului este exact acesta – 0:6.

Și pentru echipa capitalei, această victorie a fost a șaptea la rând și a patra la rând – cu un scor mare.

Este de remarcat faptul că Arsenal luptă pentru campionat, iar Sheffield încearcă să-și mențină înregistrarea în Premier League.

Dar nici o motivație atât de serioasă pentru gazde nu le-a salvat de înfrângerea petrecută în prima repriză – 5:0 în favoarea oaspeților.

După pauză, oaspeții, fără a se încorda în mod deosebit, au dus meciul la încheierea logică, supărând încă o dată gazdele prea bune.

Pentru Arsenal au marcat Martin Odegaard (minutul 5), Gabriel Martinelli (15), Kai Havertz (25), Declan Rice (39) și Ben White (58).

Fundașul Sheffield United, Jayden Bogle, a trimis un alt gol în propria poartă în minutul 13.

Apropo, după acest meci Arsenal a atins marca de 10.000 de goluri marcate în istoria clubului.

De asemenea, a devenit prima echipă din Premier League engleză care a câștigat trei meciuri consecutive în deplasare cu 5 sau mai multe goluri marcate.

În prezent, liderul campionatului Angliei este Liverpool cu ​​63 de puncte.

Primii trei sunt și Manchester City (62) și Arsenal (61).