Fotbal. Manchester United a ieșit din competiția europeană

Legendarul club englez de fotbal Manchester United a fost eliminat din Cupa Europei.

Acest lucru s-a întâmplat după ce a jucat un meci cu Bayern Munchen în ultimul tur al fazei grupelor din Liga Campionilor.

Meciul a avut loc în seara zilei de 12 decembrie la Old Trafford. În fața suporterilor veniți pe stadion, Manchester United a pierdut într-o confruntare decisivă.

Întâlnirea s-a încheiat cu scorul 0:1. Singurul gol a fost marcat în minutul 71 de jucătorul echipei vizitatoare Kingsley Coman.

Este de remarcat faptul că în prima repriză, fundașul Manchester United Harry Maguire, recunoscut drept cel mai bun jucător din Premier League engleză în noiembrie, a fost accidentat.

În minutul 40, Jonny Evans a intrat pe teren în locul fundașilor accidentați.

Într-un alt meci din această grupă, Danish Copenhaga a învins-o acasă pe turcul Galatasaray – 1:0.

Singurul gol din minutul 58 a fost marcat de Lucas Lerager, care a fost eliminat în minutul 90 pentru un al doilea cartonaș galben.

Bayern (16 puncte) și Copenhaga (8) au avansat din grupă în optimile de finală ale Ligii Campionilor.

Ocupând locul trei cu 5 puncte, Galatasaray va continua să concureze în playoff-ul Europa League.

Dar Manchester United a ajuns pe ultimul loc cu 4 puncte și nu va mai juca în competiția europeană în acest sezon.

Anterior, toate meciurile de fotbal din Turcia: arbitrul a fost bătut acolo.