Fotbal. O senzație s-a întâmplat în Liga Campionilor: debutanta l-a „distrus” pe mare

Miercuri, 19 februarie, au avut loc următoarele două confruntări în cadrul optimilor de finală ale fotbalului Ligii Campionilor.

Dacă rezultatul unuia dintre meciuri poate fi numit „așteptat” pe scurt, atunci evenimentul care a avut loc la Milano nu a fost în mod clar așteptat de nimeni.

Nici măcar fanii noului venit la turneu – Atalanta din orașul Bergamo (Lombardia, Italia) – nu erau pregătiți pentru asta. Echipa lor favorită a învins un rival experimentat, unul dintre giganții europeni.

Dar mai întâi lucrurile. Mai întâi, să vizităm Londra, unde localnicii Tottenham s-au întâlnit cu germanul Leipzig. Gazdele le lipseau liderii echipei Harry Kane și Son Heung-min din cauza accidentărilor.

Poate de aceea au pierdut oamenii lui Jose Mourinho. Dar, principalul lucru nu este nici măcar acesta – unul dintre cluburile de TOP ale campionatului Angliei le-a dat în mod voluntar inițiativa oaspeților, care, ca să spunem ușor, nu arăta prea obișnuit pentru jocurile lor de acasă.

În minutul 58, dezastrul a lovit (pentru fanii Spurs) – Leipzig a marcat. Iar gazdele înseși l-au ajutat în acest sens, organizând un penalty, care a fost transformat impecabil de unul dintre cei mai buni atacanți ai fotbalului modern, Timo Werner. Londonezii nu au reușit niciodată să câștige înapoi.

Atalanta din Bergamo și Valencia din orașul spaniol cu ​​același nume au ajuns la Milano. Maximul care se aștepta de la gazdele nominale a fost egalitatea. Doar cei mai optimişti fani italieni au visat la victorie.

S-a întâmplat ceva la care nimeni nu se aștepta. Atalanta nu a învins doar unul dintre cele mai importante cluburi europene, ci nu a lăsat piatra neîntoarsă – 4:1.

Echipa din Bergamo a marcat două goluri în prima repriză – Hans Hateboer a marcat în minutul 16, iar Josip Ilicic a marcat în minutul 42.

După pauză, Remo Freuler a mărit diferența în scor, iar Hateboer a marcat o dublă. Singurul gol al oaspeților a fost marcat de rusul Dmitri Cheryshev.

Meciurile retur la aceste perechi vor avea loc pe 10 martie. Anterior, marți, Atletico Madrid a învins-o acasă pe actuala câștigătoare a Cupei Ligii Campionilor, engleza Liverpool (1:0), iar Borussia Dortmund a învins-o acasă pe PSG francez (2:1). Meciuri retur – 11 martie.

Săptămâna viitoare, Chelsea din Londra și Bayern Munchen, Napoli din Italia și Barcelona catalană, Real Madrid și Manchester City din Anglia, precum și Lyon și Juventus din Franța vor intra în bătălia pentru un loc în sferturile de finală” de la Torino.