Fotbal pe plajă. Cupa Mondială Primii participanți la ¼ de finală sunt deja cunoscuți. Dar belarușii?

Campionatul Mondial de fotbal pe plajă de la Asunción (Paraguay) continuă. Aseară au fost stabiliți primii participanți în sferturile de finală.

Japonezii au avansat fără probleme în faza playoff-ului. În grupa A au câștigat toate cele trei meciuri, învingând gazdele (5:4), americanii (4:3) și echipa Elveției (5:3), care au ajuns și în sferturile de finală.

Trei echipe din grupă au marcat câte șase puncte. Doar potrivit unor indicatori suplimentari, echipa Tahiti, care a jucat în finala Cupei Mondiale precedente, a fost pe locul trei.

Din această grupă, italienii și uruguayenii au fost delegați în sferturi. Echipa mexicană a terminat pe ultimul loc în turneu fără să marcheze niciun punct.

În această seară se va ști dacă bielorușii vor ajunge în cele mai puternice opt echipe din lume. Vor avea o confruntare dificilă cu rușii, care trebuie neapărat să câștige.

În aceeași grupă, echipa Emiratelor Arabe Unite va juca împotriva unei echipe din Senegal. Ambele echipe, precum Belarus și Rusia, au câștigat și au pierdut o dată înainte de meciurile decisive.

Aceasta înseamnă că toate cele patru echipe care au marcat câte trei puncte au șansa de a continua lupta. Cu condiția să câștige meciurile de astăzi.

Să vă reamintim că naționala Belarusului este un debutant absolut la Campionatul Mondial. În primul lor meci, echipa a învins Emiratele Arabe Unite cu scorul de 6:4, iar în al doilea a pierdut în fața senegalezilor (2:7).

În Grupa D, actualii campioni mondiali, brazilienii, conduc cu 6 puncte. Echipele Portugaliei și Omanului vor concura pentru locul doi, ceea ce le dă dreptul de a juca în sferturile de finală. Nigerienii nu au nicio șansă să intre în următoarea etapă – 0 puncte.

Să adăugăm că meciurile din sferturile de finală vor avea loc pe 28 noiembrie, iar semifinalele vor avea loc în ultima zi de toamnă. A doua zi vor avea loc lupte pentru medaliile de bronz și „aur” ale campionatului.