Fotbal pe plajă. Salou. Belarusii i-au învins pe cehi

Echipa de fotbal pe plajă din Belarus a început cu o victorie în competițiile de calificare la primele Jocuri Mondiale pe plajă. Turneul are loc la Salou, Spania.

Belarusii s-au întâlnit cu cehi. Deja în minutul șase a fost deschis scorul în meci – Anatoly Ryabko a marcat.

Apoi adversarii au marcat două goluri și, astfel, echipa din Belarus era deja în pierdere. Cu toate acestea, Igor Brishtel a revenit în curând echilibrul – 2:2.

După aceasta, echipa cehă a preluat din nou conducerea – 4:2. Dar, cu toate acestea, datorită eforturilor lui Anatoly Ryabko, bielorușii au reușit să recâștige din nou – 4:4.

În prelungiri, Igor Brishtel a marcat de două ori, stabilind scorul final în meci – 6:4.

Vineri, 10 mai, echipa specialistului spaniol Nicolas Alvarado va juca cu câștigătoarea confruntării Spania-Turkia.