Fotbal. Spania și-a recunoscut adversarul în finala Campionatului European

În seara zilei de 10 iulie 2024, a avut loc al doilea meci de semifinale a Campionatului European de Fotbal care se încheie.

Pe baza rezultatelor sale, naționala Spaniei, care ajunsese anterior în finală, a aflat cu cine va concura pentru titlul de cea mai puternică echipă națională de pe continent.

Ei vor trebui să lupte cu britanicii, care, de altfel, au ajuns pentru a doua oară consecutiv în etapa decisivă a Vechiului Campionat.

Ca și mai devreme, spaniolii, care i-au învins pe francezi cu scorul de 2:1 în timpul regulamentar, și echipajele lui Gareth Southgate au învins Olanda în timpul regulamentar cu același scor.

În același timp, britanicii, ca și naționala Spaniei, au fost nevoiți să câștige înapoi în timpul meciului.

Deja în minutul 7, fanii Olandei de la Dortmund (meciul s-a desfășurat acolo) au explodat într-o furtună de țipete entuziast – Javi Simons l-a obligat pe portarul englez să capituleze.

Dar 10 minute mai târziu, echipa lui Ronald Koeman a fost pedepsită cu un penalty pentru o încălcare în propria suprafață de pedeapsă – Harry Kane a transformat cu încredere lovitura de pedeapsă.

Scorul a rămas 1:1 până la finalul meciului. În minutele de oprire, Ollie Watkins a marcat golul victoriei, ducând Anglia în finală.

Iar această finală ar trebui să aibă loc duminica viitoare, 14 iulie, pe Stadionul Olimpic din Berlin.

Britanicii vor încerca să câștige titlul de campionat, dar și Spania va merge până la capăt. În general, se pare că se așteaptă o luptă fără compromisuri.