Fotbal. Ucraina a învins campionii Europei și a ajuns în finala EURO 2020

În actualul turneu de calificare pentru Campionatul European de Fotbal 2020, naționala Ucrainei evoluează cu mai mult succes ca niciodată.

Vecinii noștri din sud au șase victorii la credit. Mai mult, ultimul dintre ei a fost împotriva unui adversar foarte redutabil, actualii campioni europeni, naționala Portugaliei cu Cristiano Ronaldo.

Scorul final al meciului, care a avut loc în seara zilei de 14 octombrie pe stadionul Olimpiyskiy din Kiev, a fost 2:1.

Victoria asupra celei mai puternice echipe continentale pentru ucraineni a fost asigurată de golurile marcate de Roman Yaremchuk și Andrey Yarmolenko.

Primul dintre ei a fost înregistrat în minutul 6 al jocului – Yaremchuk. Al doilea gol a avut loc în minutul 27 – Yarmolenko.

Portughezul a reușit să recâștige un gol doar în repriza secundă. Cristiano Ronaldo a marcat din penalty.

Apropo, arbitrul (englezul Anthony Taylor) în acest caz a făcut ceva nu foarte clar: nu numai că a arătat spre loc după ce mingea a lovit mâna lui Taras Stepanenko, dar l-a și trimis în afara terenului. Deși, conform ultimelor reguli, aceasta este considerată dublă pedeapsă și nu trebuie aplicată. Adică fie o penalizare, fie o eliminare.

În timpul rămas, echipa ucraineană a luptat doar cu atacurile portughezilor. După cum vedem, a avut succes. Mulțumită acestei victorii, echipa lui Andriy Shevchenko a avansat în ultima parte a Euro 2020 înainte de termen.

În același grup, pe 14 octombrie, Lituania i-a găzduit acasă pe sârbi. Și a pierdut – 1:2

Astfel, actualii lideri ai Grupei B sunt ucrainenii cu 19 puncte. Pe locul doi se află naționala Portugaliei (11), pe locul trei – Serbia (10). Din afară sunt echipe din Luxemburg (4) și Lituania (1).