Fotbalul rusesc. Lokomotiv s-a luptat cu Rubin

Etapa a 25-a a Premier League de fotbal continuă în Rusia, începând de vineri cu meciul „Krasnodar” – „Fakel”. Apropo, gazdele au câștigat – 2:0.

Astăzi, sâmbătă, programul turneului s-a deschis cu o confruntare foarte interesantă cu participarea lui Kazan „Rubin” și Moscova „Lokomotiv”.

Să vă reamintim că în acest sezon „feroviarii” se luptă pentru medalii de campionat.

Clubul din capitala Tatarstanului, care se afla la mijlocul clasamentului și o învinsese cândva însăși Barcelona, ​​i-a împiedicat să facă pasul următor.

Întâlnirea de la Kazan s-a încheiat la egalitate – 1:1. Totodată, gazdele au luat conducerea – Valentin Vada a marcat golul în minutul 21.

Dar chiar înainte de pauză – în minutul 43 – căpitanul Loko, Dmitri Barinov, a egalat numerele de pe tabela de marcaj. Și, după cum sa dovedit, el a stabilit scorul final al întâlnirii.

Este de remarcat faptul că gazdele au petrecut ultimele minute în minoritate – în 78, Rustamjon Ashurmatov a fost eliminat de pe teren.

După acest meci, Lokomotiv împarte locuri 3-4 cu Dynamo Moscova cu 38 de puncte, dar alb-albaștrii își vor juca meciul duminică (în deplasare cu Paris NN).

Și Rubin este încă pe locul nouă. Are 33 de puncte.

Anterior, tenismenul belarus Sabalenka, a doua rachetă a lumii, s-a aflat în sferturile de finală ale prestigiosului turneu de la Stuttgart.