Fotbalul rusesc. Sankt Petersburg „Zenith” nu a reușit să-l învingă pe Voronezh „Fakel”

În urma rezultatelor etapei a 27-a din Premier League rusă de fotbal, Zenit St. Petersburg a recâștigat primul loc în clasament.

Cu toate acestea, decalajul față de cei mai apropiați urmăritori ai lor – Krasnodar și Dynamo Moscova – este minim.

Scorul total este: Zenit are 51 de puncte, echipele de pe locurile 2 și 3 au câte 50 de puncte.

Mai mult, dacă echipa lui Serghei Semak l-ar fi învins pe șosea pe Fakel Voronezh, s-ar fi putut desprinde cu trei puncte de concurenții lor pentru medaliile de aur ale campionatului.

Cu toate acestea, nu a ieșit. În orașul Voronezh, echipa vizitatoare s-a mulțumit cu un egal – 1:1.

Dar este important de remarcat că oaspeții au fost cei care au stat în frunte mai bine de jumătate de perioadă: după ce Douglas Santos a marcat un gol în minutul 41.

Deja în timpul opririi din repriza secundă, gazdele au avut ocazia să transforme un penalty.

„Fakel” a profitat de șansa sa – Evgeniy Markov a marcat cu precizie din penalty.

După această remiză, echipa Voronezh a înscris 28 de puncte și împarte acum locul 13 în clasament cu Ural, belarusul Viktor Goncharenko (tot 28 de puncte).

Cu toate acestea, conform indicatorilor suplimentari, în special, numărul de goluri marcate și primite, acest loc este încă ocupat de „Fakel” (diferență – 20-29), iar „Ural” este pe locul 14 (diferență – 27-41).

În etapa următoare, a 28-a, Zenit va juca acasă cu Moscova CSKA, iar Fakel îl va găzdui pe același Ural de la Ekaterinburg.

Este posibil ca prima confruntare să decidă în mare măsură soarta campionatului, iar a doua să determine cine își va păstra reședința în Premier League.

Anterior, Rublev rus a organizat un turneu de tenis prestigios la Madrid.