Francezul Martin Fourcade a câștigat startul în masă la Cupa Mondială de biatlon

Martin Fourcade a câștigat din nou Cupa Mondială de biatlon.

Biatletul francez, de 6 ori câștigător la general de cupă, a câștigat startul în masă la ultima etapă a Cupei Mondiale, care a avut loc în Norvegia, în orașul Holmenkollen. A parcurs o distanță de 15 kilometri în 37 de minute și 32,2 secunde, fără a greși o singură greșeală la 4 poligoane de tragere.

Cursa aproape s-a încheiat cu necazuri pentru Fourcade. Cert este că, când a mers la start, a uitat revista cu cartușe pe care i-a livrat antrenorul său la primul poligon, ceea ce a fost o încălcare a regulilor, dar arbitrii turneului au decis să nu-l descalifice pe biatletul.

Andrey Rastorguev (Letonia) a câștigat argint în cursă, Simon Eden (Austria) a câștigat bronzul.