Franța a devenit ultima semifinalistă a campionatului din Qatar

Cu o zi înainte a fost stabilită ultima semifinalistă a Cupei Mondiale din Qatar.

Pe 10 decembrie, în sferturile de finală, echipa franceză i-a înlăturat pe englezi cu scorul de 2:1, ceea ce aduce finalul turneului mai aproape.

Scorul a fost deschis în minutul 17 de mijlocașul naționalei Franței Aurélien Tchouameni (Real Madrid) după o pasă a lui Antoine Grimann.

Anglia a egalat scorul în minutul 54, dar deja în minutul 78 al meciului francezii au preluat din nou inițiativa datorită atacantului Olivier Giroud.

Englezilor li s-a oferit șansa de a egala scorul, dar nu au reușit să transforme al doilea penalty.

Drept urmare, Franța a avansat în semifinale cu scorul de 2:1.

Semifinala

Pe 13 decembrie, primele două semifinaliste se vor întâlni pe teren. Echipele Argentinei și Croației vor rezolva lucrurile.

A doua zi va avea loc un meci între naționalele Franței și Marocului.

Până în prezent, Franța rămâne campioana în vigoare. Echipa deține acest titlu încă de la Cupa Mondială din Rusia 2018.