Frații norvegieni au ocupat primele locuri la cursa de biatlon KM din Cehia

Biatletul din Norvegia Tarjei Boe a câștigat cursa de urmărire în etapa a opta a Cupei Mondiale.

Competiția are loc în orașul ceh Nove Mesto na Morave. Iar fratele norvegianului, Johannes Boe, a ajuns pe locul doi la linia de sosire. Astfel, primele două locuri au revenit reprezentanților țării scandinave. Francezul Simon Desthieux a luat medalia de bronz.

Câștigător, acesta nu a reușit să parcurgă țintele o singură dată și a parcurs distanța în 28 de minute și 17,3 secunde.

Ruda lui, care a terminat pe locul doi, a ratat de două ori și a fost cu 8,2 secunde în spatele fratelui său.

Al treilea care a terminat a fost biatletul francez Simon Desthieux, care a făcut două greșeli în timp ce a tras. Distanța față de câștigător a fost de 11,5 secunde.

Cel mai bun dintre schiorii din Belarus a fost Serghei Bocharnikov. Nu a ratat nicio bătaie, dar a terminat pe locul 17, la 1 minut și 29,6 secunde în spatele lui Tarjei Boe.

Anton Smolsky a ocupat locul 43 (5 rateuri, un decalaj de 3 minute 10,3 secunde), Dmitri Lazovsky a ocupat locul 48 (3 erori de tragere, minus 3 minute 22,4 secunde).

Maxim Vorobey a terminat cursa pe locul 51, făcând cinci greșeli. Ecartul lui este de 3 minute și 41 de secunde.