Germania vs Olanda, Belgia vs Franța: meciuri importante au avut loc în UEFA Nations League

Luni, 14 octombrie, au avut loc 10 meciuri în cadrul Ligii Națiunilor de fotbal.

Două lupte au atras o atenție deosebită din partea fanilor: germanii au luptat cu Olanda, iar belgienii au luptat cu francezii.

Cât despre prima confruntare, echipa germană a câștigat.

Câștigătorii celui de-al doilea meci au fost reprezentanți ai echipei franceze, relatează surse de pe internet.

Meci Germania – Olanda

Meciul a avut loc la Allianz Arena din München.

Soarta meciului a fost decisă în minutul 64: mijlocașul echipei naționale germane Jamie Leveling a marcat ceea ce a ajuns să fie singurul gol pe tot parcursul meciului.

O victorie minimă în fața Olandei a permis echipei germane să câștige un loc pe primul loc în clasamentul Grupei 3 a Ligii A.

Echipa germană are 10 puncte câștigate în patru meciuri. Urmează echipele Olandei și Ungariei (8 puncte fiecare). Cvartetul este completat de echipa Bosniei și Herțegovinei – 1 punct.

Meciul Belgia – Franța

Locul jocului a fost stadionul Roi Baudouin din capitala Belgiei.

Scorul ar fi putut fi deschis la 23 de minute de la fluierul de start. Cu toate acestea, mijlocașul belgian Youri Tielemans nu a reușit să transforme penalty-ul.

Dar 12 minute mai târziu, atacantul naționalei Franței Randal Kolo Muani a reușit să o facă.

Totuși, cu puțin timp înainte de finalul primei reprize, belgienii au egalat scorul: atacantul Loi Openda a marcat.

În minutul 62 al meciului, Randal Kolo Muani a marcat al doilea gol al său și a stabilit scorul final: 2:1 în favoarea Franței.

În ciuda victoriei, francezii ocupă doar locul doi în clasamentul Grupei 2 a Ligii A: 9 puncte în 4 întâlniri.

Cvartetul este condus de naționala Italiei (10 puncte). Belgia ocupă locul trei (4 puncte).

Însă echipa israeliană, după ce a pierdut toate meciurile jucate până acum în Liga Națiunilor 2024/2025, ocupă ultimul loc în grupă.