Germanul Dahlmeier a câștigat startul în masă la Campionatele Mondiale de biatlon, bielorușii au ocupat locurile 16 și 19

Biatleta Laura Dahlmeier (Germania) a câștigat startul în masă la Campionatele Mondiale de biatlon, în fața americancei Susan Dunkley.

La campionatul din orașul austriac Hochfilzen, Dahlmeier a reușit să parcurgă o distanță de 12,5 kilometri în doar 33 de minute și 13,8 secunde, în timp ce nu a ratat niciodată toate cele 4 poligoane de tragere.

Astfel, biatleta în vârstă de 23 de ani a primit a 5-a medalie de aur la actualul campionat, ajungând în total pe locul 7 la campionatele mondiale.

După cum am menționat deja, americanul a devenit al doilea. Finlandeza Kaisa Mäkäräinen a luat bronzul. Biatleții ruși au primit locurile 15 și 23. Belarusa Daria Domracheva a arătat un rezultat bun – a ocupat locul 19. Nadezhda Skardino a fost mai puternică decât Domracheva în startul în masă, ocupând locul 16.