Grațiile din Belarus au câștigat premii la un turneu din Spania

În Spania a avut loc un turneu internațional de gimnastică ritmică.

Pe 03.04.2019, la turneul internațional International Grand Prix Marbella (Spania), gimnastele din Belarus au câștigat argint și bronz. În plus, belarușii au premii la competițiile de juniori.

Ekaterina Galkina a reușit să câștige medalia de argint a turneului. Belarusul a realizat cu succes compoziția cu mingea și a primit 20.800 de puncte. Acest rezultat a ajutat-o ​​pe locul doi. Prima a fost rusoaica Dina Averina – 21.450 puncte.

Anastasia Salos a câștigat medalia de bronz la all-around. Ea a obținut 79.350 de puncte pentru patru tipuri de programe. Primele două locuri au fost ocupate de ruși – Dina Averina (82.950) și Alexandra Soldatova (82.200).

În ceea ce privește turneul de juniori, belarusa Arina Krasnorutskaya a câștigat argint la exerciții cu minge și panglică, precum și bronz la all-around și compoziții cu coarda și crose.