Grodno „Neman” și-a încheiat performanța în competiția europeană: echipa belarusă a pierdut în fața unui club din Slovenia

O singură echipă din Belarus va continua să concureze în competițiile europene de fotbal pentru sezonul 2023/2024 – BATE (Borisov).

Cert este că clubul grodnoan „Neman” a fost eliminat din UEFA Conference League în urma rezultatelor meciurilor din turul trei.

Echipa belarusă a pierdut în fața echipei Celje din Slovenia în retur, care a avut loc pe 17 august.

Clubul sloven a câștigat cu scorul de 4:1, relatează surse de pe internet.

Progresul meciului

Primul meci, desfășurat pe 10 august, s-a încheiat cu scorul de 1:0 în favoarea lui Celje.

Așadar, în meciul de ieri, jucătorii de la Neman au fost mulțumiți doar de o victorie.

Cu toate acestea, deja în prima repriză, reprezentanții echipei din Slovenia au luat inițiativa.

Scorul a fost deschis în minutul 21. Golul a fost marcat de mijlocașul Celje Luka Bobicanec. 14 minute mai târziu, Julien Lame a dublat avantajul clubului sloven.

În repriza secundă, Bobichanets și Lame au mai marcat câte un gol.

Jucătorii Neman au reușit să recâștige un singur gol. Acest lucru s-a întâmplat în minutul 82. Acțiunea eficientă a fost efectuată de Alimardon Shukurov.

Scorul total pentru cele două meciuri a fost 5:1 în favoarea lui Celje. Astfel, Neman a renunțat la competiția europeană.

Dar BATE va lua parte în runda de playoff a Ligii Conferințelor. La sfarsitul lunii august, echipa din Borisov va juca cu clubul balcanic din orasul Suva Reka.