Handbal. calificare la Campionatul European. Belarusii au jucat cu cehii

Handbalistii din Belarus au câștigat o victorie în deplasare în meciul de calificare la Campionatul European. Cehii au căzut.

Meciul a avut loc la Plzeň pe 10 aprilie. În prima repriză nu a fost niciun avantaj evident al niciunuia dintre adversari. Bielorușii au intrat însă la pauză cu un avantaj de două goluri – 14:12.

În a doua jumătate a meciului, echipa belarusă a câștigat uneori un avans de 4 goluri. Dar cehii au rezistat. Drept urmare, meciul s-a încheiat cu un scor de 31:30 în favoarea oaspeților.

Meciul retur va avea loc pe 14 aprilie la Minsk. Echipele vor juca la Palatul Sportiv Uruchye.

Să vă reamintim că în primul meci din actuala campanie europeană, formația din Belarus a pierdut acasă cu formația din Bosnia și Herțegovina (29:30). În următorul meci pe deplasare, bielorușii i-au învins pe finlandezi – 27:20.

Liderii grupei lor sunt echipele Belarusului și Cehiei, care au înscris câte patru puncte. Bosnia și Herțegovina se află pe locul trei cu 2 puncte, iar Finlanda închide cvartetul cu 0 puncte.