Handbal. Campionatul European. Belarusii au început cu o victorie

Joi, 9 ianuarie, naționala Belarusului a jucat primul meci în cadrul Campionatului European de handbal care a început.

Belarusii evoluează în grupa preliminară A la Graz (Austria). În primul tur s-au întâlnit cu o echipă din Serbia, pe care au învins-o cu scorul de 35:30.

La mijlocul primei reprize, echipa lui Yuri Shevtsov a mărit de câteva ori avantajul la patru goluri, dar până la pauză sârbii au reușit să reducă diferența – 16:15.

În a doua repriză, bielorușii, acționând disciplinat în apărare, au efectuat atacuri rapide și, cel mai important, eficiente. Ca rezultat – prima victorie în turneu (35:30).

Cel mai bun marcator al echipei noastre a fost Artem Korolek, care a marcat nouă goluri.

În meciul următor, bielorușii se vor confrunta cu un adversar foarte puternic – naționala Croației, care la începutul campionatului s-a descurcat ușor cu Muntenegru (27:21). Acest meci va avea loc sâmbătă, 11 ianuarie.

Grupele rămase sunt: ​​B (Viena) – Austria, Ucraina, Cehia și Macedonia de Nord; C (Trondheim, Norvegia) – Germania, Letonia, Țările de Jos, Spania; D (Trondheim) – Norvegia, Franța, Portugalia, Bosnia și Herțegovina; E (Malmo, Suedia) – Ungaria, Danemarca, Islanda, Rusia; F (Göteborg, Suedia) – Suedia, Polonia, Elveția, Slovenia.

Pe baza rezultatelor primei etape a campionatului, cele mai bune două echipe din șase grupe preliminare vor trece în turul principal.

În această etapă a turneului, echipele vor fi împărțite în două grupe (șase echipe fiecare). Cei care ocupă primele două locuri vor trece în semifinale (meciurile vor avea loc pe 24 ianuarie).

Meciul pentru medaliile de bronz ale campionatului va avea loc pe 25 ianuarie, iar meciul pentru titlul celei mai bune echipe de handbal a continentului este programat pe 26 ianuarie la Stockholm.

Să vă reamintim că actualii campioni europeni sunt spaniolii, care i-au învins în finală pe suedezi în urmă cu doi ani. Belarusii au ocupat locul zece la acel campionat.