Handbal. Cupa Mondială Rușii au pierdut în fața Egiptului, bielorușii și suedezii au fost egalați

A doua etapă a început la Campionatul Mondial de handbal din Egipt. Gazdele au învins echipa Rusiei, iar bielorușii au semnat un acord de pace cu suedezii.

În același timp, compatrioții au început meciul cu mare încredere împotriva uneia dintre favoritele campionatului – liderul în scor a ajuns la opt goluri. Cu toate acestea, până la pauză, scandinavii au redus diferența la patru.

Astfel, bielorușii au câștigat prima repriză cu scorul de 15:11. În a doua, suedezii au luat deja conducerea de câteva ori, dar adversarul lor a jucat puternic în ultimele minute și nu s-a lăsat înfrânt. Rezultatul confruntării este 26:26.

În aceeași zi, puțin mai devreme, s-au întâlnit naționalele Rusiei și Egiptului. Gazdele campionatului au câștigat o victorie zdrobitoare – 28:23.

Au jucat și slovenii. Adversara lor a fost echipa Macedoniei de Nord, care a fost învinsă fără milă – 21:31.

Poziția la turneu în grupa a 4-a este următoarea: suedezii sunt în frunte cu 5 puncte. Urmează echipele Sloveniei (4), Egiptului (4), Rusiei (3), Belarusului (2).

Macedonia de Nord închide clasamentul fără un singur punct.