Handbal. Liga SEHA. BGK numit după Meshkov a luptat cu Europharm Group of Companies

În actualul sezon al Ligii SEHA, liderul handbalului din Belarus este clubul din Brest care poartă numele. Meshkova – a câștigat deja a doua victorie.

Marți, 8 octombrie, în meciul din turul a cincea din grupa preliminară B, campioana Belarusului s-a întâlnit cu clubul Europharm (Macedonia de Nord).

Jocul a avut loc pe locul complexului sportiv din Brest „Victoria”. Echipa gazdă a câștigat cu scorul de 31:22.

Un avans considerabil față de adversar a fost deja înregistrat la finalul primei reprize a întâlnirii – 19:12. În repriza secundă, Brest a dominat și, drept urmare, a câștigat.

Să vă reamintim că în primul meci din liga SEHA din noul sezon, Meshkov BGK a pierdut pe site-ul său în fața puternicului club maghiar Veszprem – 27:28.

După aceea a avut loc o victorie asupra debutantei turneului, Moscow Spartak (tot acasă) – 35:24. Au urmat două înfrângeri – de la Metalloplastika (Serbia) cu scorul de 33:35 și de la același Veszprem maghiar – au pierdut în deplasare cu scorul de 23:32.

În acest moment, situația turneului în Grupa B este următoarea: Veszprem este în frunte cu 12 puncte, urmată de Europharm cu 9 puncte, iar BGK ocupă locul 3 cu 6 puncte.

Ultimele trei locuri sunt ocupate de Zagreb (6), Metalloplastika (3) și Spartak (0).