Hat-trick-ul belarusului Sharangovich a adus victoria lui Calgary în meciul NHL

Atacantul belarus din Calgary Yegor Sharangovich continuă să strălucească în Liga Națională de Hochei.

În ultimul meci cu Arizona, compatriotul său a jucat poate cel mai strălucit și cu siguranță a jucat unul dintre cele mai bune jocuri ale sale.

În același timp, echipa belarusă a ținut o întâlnire pe drum. Și până în minutul 8 oaspeții conduceau cu scorul de 3:0.

Egor a marcat al doilea gol când ogonkii jucau în minoritate.

Următorul gol marcat de belarus s-a petrecut în a treia repriză, iar câteva minute mai târziu l-a supărat din nou pe portarul Coyotes.

Scorul final al acestei confruntări este 6:3 în favoarea Calgary. Datorită celor 3 goluri ale lui Sharangovich, compatriotul său a fost recunoscut drept prima vedetă a meciului.

Să remarcăm că acesta este al doilea hat-trick al belarusului în timpul petrecut în NHL.

Prima dată când a marcat trei goluri într-un meci a fost în aprilie 2022, când a jucat pentru New Jersey.

Și în acest sezon NHL, Egor a marcat 30 de puncte folosind sistemul gol+pase (17 goluri și 13 pase decisive).

Mai devreme în KHL, Dynamo Minsk a suferit o înfrângere majoră pe teren propriu.