Herrmann a câștigat urmărirea la Cupa Mondială de la Salt Lake City, bielorusul Yurkevich a ocupat locul 45

Pe 16 februarie, biatleta germană Denise Herrmann a câștigat cursa de urmărire la Cupa Mondială de la Salt Lake City (SUA).

Două rateuri nu au împiedicat-o pe reprezentanta Germaniei să-și depășească rivalele și să arate un rezultat de 28 de minute și 3,4 secunde.

Medalia de argint a fost câștigată și de biatleta germană Franziska Hildebrand, care a completat distanța cu o singură penalizare și a fost la doar 4,2 secunde de liderul cursei.

Bronzul a fost câștigat de reprezentanta finlandeză Kaisa Mäkäräinen, care a făcut trei penalty-uri (+16,5 secunde).

Dintre bieloruși, Daria Yurkevich a devenit cea mai bună – a ocupat locul 45 și două penalty-uri (+4 minute și 39,1 secunde).

Mâine, 17 februarie, va avea loc la Salt Lake City ultima competiție a etapei Cupei Mondiale – ștafeta mixtă.