Hochei. A fost stabilit primul finalist al Campionatului Mondial de Tineret

A fost o semifinală foarte grea la Campionatul Mondial de hochei pentru tineret. Rușii au jucat cu suedezii. Timpul regulamentar nu a dezvăluit un câștigător.

În prelungiri, jucătorii de hochei din Rusia au avut mai mult succes. Un gol marcat în prelungiri i-a adus în etapa decisivă a campionatului care se desfășoară în Cehia.

Prima repriză s-a încheiat cu scorul de 3:2. În al doilea, reprezentanții țării scandinave au reușit să se distingă o dată. Iar cele trei douăzeci de minute s-au încheiat cu scorul 1:1.

Astfel, numerele finale de pe tabela de marcaj sunt 5:4 în favoarea lotului rus.

Este de remarcat faptul că începutul jocului a fost foarte furtunoasă cu evenimente. Deja în a 16-a secundă a confruntării, suedezii au luat conducerea grație unui șut precis al lui Rasmus Sandin.

Cu toate acestea, în minutul al patrulea, echipa rusă a revenit – Ivan Morozov a marcat golul. După aceea, vecinii noștri estici l-au supărat încă de două ori pe portarul suedez – au marcat Alexander Khovanov și Egor Sokolov.

Suedia este Suedia. Jucătorii tineri, precum echipa principală a acestei țări, nu renunță niciodată fără luptă. Și de această dată, scandinavii au transformat jocul de putere de trei ori și, ca urmare, au preluat din nou conducerea – au marcat Samuel Fagemo, Rasmus Sandin și Nils Lundqvist.

În ultimele minute ale reprizei a treia, rușii au dominat pe teren. Și au reușit să egaleze – Egor Sokolov a marcat golul.

Timpul regulamentar s-a încheiat cu scorul de 4:4. În prelungiri, Ivan Morozov, lovind poarta lui Hugo Alnefelt (unul dintre cei mai buni jucători ai suedezilor, care a făcut multe salvari spectaculoase), a adus victoria echipei sale, iar odată cu aceasta, accesul în finala Cupei Mondiale.

În această seară, rușii își vor recunoaște adversarul în cel mai important meci al turneului. Finlandezii și canadienii vor concura pentru dreptul de a lupta împotriva lor.

Adăugăm că meciul final, precum și jocul pentru locul trei, vor avea loc în orașul Ostrava duminică, 5 ianuarie.