Hochei. BW. Bătălia regiunilor: în Gomel „rășii” s-au luptat cu „Neman”

În runda următoare a campionatului de hochei din Belarus, Neman a venit în vizită la Gomel. Gazdele au fost foarte binevoitoare în acea seară, iar grodnenii au profitat din plin de acest lucru.

Confruntarea s-a încheiat cu scorul de 3:4. Totodată, în prima perioadă spectatorii nu au văzut niciun gol marcat.

Cele doua douăzeci de minute au compensat mai mult decât perioada uscată de început a meciului. Au fost marcate până la șase goluri – încă două pentru oaspeți (4 contra 2).

În ultima perioadă a meciului, echipa Gomel a marcat o singură dată. După cum sa dovedit, acest lucru a stabilit scorul final al jocului – 3:4.

În ceea ce privește cel mai important lucru din hochei – golurile – spectatorii au fost nevoiți să aștepte 25 de minute de joc pentru primul puc marcat, iar ținând cont de opriri și pauze – mult mai mult.

Într-un cuvânt, în minutul 5 al reprizei secunde, atacantul Neman Anton Eliseenko a marcat. Doar două minute mai târziu, Gomel a egalat scorul – a încercat Yuri Koksharov.

La scurt timp, datorită eforturilor atacantului echipei vizitatoare, Roman Malinovsky, oaspeții au preluat din nou conducerea.

Cu două minute înainte de finalul celei de-a doua perioade, Artem Kisly a mărit diferența – 3:1. 20 de secunde mai târziu, Alexander Malyavko a supărat complet publicul din tribune, ducând scorul la un 4:1 devastator.

Dar „rășii” nu aveau de gând să renunțe. S-au arătat ghearele. La sfârşitul aceleiaşi perioade, Nasser Subhi a marcat pucul. Echipa a intrat în ultima pauză cu scorul de 2:4.

În ultimul segment de joc, Gomel a atacat serios poarta adversă. Dar a reușit să înscrie o singură dată – Ilya Seregin a marcat al treilea gol în minutul 48.

În restul meciurilor disputate în campionatul național s-au înregistrat următoarele rezultate: Mogilev a pierdut acasă foarte mult în fața Șahtiarului de la Soligorsk (1:5).

În Zhlobin, „Metallurg” local a învins „Lida” (5:2), iar în Minsk, „Yunost” din capitală a trecut peste „Dynamo” din Molodechno – 5:0.