Hochei. BW. „Mogilev” s-a luptat cu „Dynamo”

În următorul meci al campionatului de hochei din Belarus de la Mogilev, clubul local cu același nume și Dynamo din Molodechno rezolvau lucrurile.

Oaspeții au avut mai multe argumente în favoarea victoriei lor. Confruntarea s-a încheiat cu scorul 1:2 (1:0, 0:1, 0:0, 0:1).

Încă din primele momente ale meciului, ambele echipe au încercat să preia inițiativa, crescând constant ritmul jocului. Dar până în minutul 15 al primei reprize, zerourile de start au rămas pe tabela de marcaj.

Atacantul Mogilev Ivan Kotashenko a deschis scorul cu 5 minute înainte de finalul perioadei. În minutul 30, atacantul vizitator Alexander Zubritsky a restabilit echilibrul.

În ciuda faptului că gazdele au crescut presiunea asupra adversarului, nu au mai reușit să înscrie.

Dinamo a marcat însă al doilea și, după cum s-a dovedit, golul victoriei. În prelungiri. Autorul său a fost atacantul Dmitri Ambrozheichik (minutul 64).

În alte meciuri de campionat, Yunost a capitalei a învins-o pe Șahtior Soligorsk (7:1), Metallurg de la Zhlobin a pierdut în prelungiri cu Neman de la Grodno (0:1), iar Gomel a învins-o pe Lida acasă „(2:1).