Hochei. Cupa Mondială 2022. SUA le-a pus ultima tușă pe austrieci doar în prelungiri

Meciul cu unul dintre potențialii outsideri s-a dovedit a fi foarte dificil pentru unul dintre principalii favoriți ai actualului campionat mondial de hochei.

Echipele naționale ale SUA și Austriei s-au întâlnit. Spre surprinderea multora, americanii nu au reușit să câștige în timpul regulamentar.

Cu toate acestea, în prelungiri, Stars and Stripes și-au luat pragul și au smuls victoria. Dar în loc de trei puncte, au câștigat doar două. Iar adversarul lor este un lucru.

Meciul a avut loc în orașul finlandez Tampere. Ambele echipe reprezintă Grupa B.

Timpul principal al confruntării s-a încheiat cu scorul de 2:2. În prelungiri, americanii au marcat.

Astfel, scorul final al meciului este 3:2. Printre învingători, Kieffer Bellows (minutul 15), Adam Gaudette (35) și Luke Hughes (64) au marcat lovituri precise.

Benjamin Niessner (35) și Paul Huber (49) au marcat goluri pentru echipa austriacă.

După acest meci, echipa SUA cu 5 puncte ocupă locul al doilea în grupa sa, pierzând 1 punct în fața gazdelor turneului – echipa finlandeză (locul I).

Cât despre austrieci, ei au doar un punct în numele lor până acum. Sunt pe locul șase.

În meciul următor, echipa Austriei va juca cu Cehia, iar cea a SUA va juca cu finlandezii.