Hochei. Cupa Mondială Belarusii au jucat cu Canada

Pentru prima dată la Campionatul Mondial de hochei (sub 18 ani), tinerii din Belarus au experimentat amarul înfrângerii. Canadienii au provocat o înfrângere zdrobitoare.

Competiția are loc în orașul suedez Umeå. Înainte de lupta cu semenii lor din Canada, bielorușii i-au învins pe cehi și finlandezi. Înainte de runda a 3-a, ambele echipe se aflau printre liderii grupei.

Unul dintre principalii favoriți ai campionatului nu a lăsat nici măcar o șansă pentru încărcăturile lui Evgeniy Esaulov. Meciul s-a încheiat cu scorul 1:11.

În prima perioadă, bielorușii au pierdut cu trei goluri. Cele doua douăzeci de minute s-au încheiat cu scorul 1:5. Și canadienii au câștigat ultima perioadă cu scorul de 3:0.

Să remarcăm că singurul gol marcat la naționala Belarusului a fost Vitaly Pinchuk, care a transformat majoritatea.

În ciuda înfrângerii majore survenite în meciul de duminică, datorită a două victorii anterioare, bielorușii au ajuns în sferturi. Iar confruntarea finală din faza grupelor va avea loc pe 22 aprilie – echipa Belarusului va juca cu Elveția.